Historie Trojského pivovaru

Aneb cesta od pivovaru přes komunitní prostor až k moderní cyklistické prodejně.
flipbox_prvni_zminka

1685 - První zmínka

Trojský pivovar byl vybudován současně jako nedaleká stavba Trojského zámku. Původní záměr si pivovar udržel téměř až do konce 19. století. Tehdy se mohl chlubit moderním provozem s parním pohonem a s produkcí téměř 11 tisíc hektolitrů piva se v roce 1885 řadil mezi největší pivovary v Česku.

flipbox_komunitni_prostor

1928 - Komunitní prostor

Během své historie bývalý pivovar hned několikrát měnil své využití, jedno mu ale po celou dobu zůstalo společné, a to jeho komunitní charakter. Vždy areál bývalého pivovaru sloužil jako místo pro setkávání obyvatel Troje a konání akcí různého charakteru třeba jako sokolské slavnosti v roce 1928. Zachování komunitního charakteru je nyní cílem i Kolovna ZOOny.

flipbox_artfood_zoona

2018 - Art & Food ZOOna

Od roku 2018 venkovní prostory areálu o celkové rozloze téměř 2000 m² sloužily jako výstavní a prodejní plocha pod záštitou Art & Food Zoony. Budova bývalého pivovaru byla veřejnosti nepřístupná.

flipbox_rekonstrukce

2022 - Rekonstrukce pivovaru

Hlavní budova pivovaru v přední části areálu, která původně sloužila jako varna, humna a sladovnická půda, podstoupila rozsáhlou rekonstrukci se záměrem přestavby na cyklistou prodejnu. Vysoká fabrická okna, cihlové zdi a dřevěné trámy byly záměrně zachovány s cílem zanechat prostoru jeho původní industriální charakter.

flipbox_otviracka

2022 - Otevření prodejny Kolovna

V areálu byla otevřena specializovaná prodejna Kolovna nabízející cyklistické, outdoorové a fashion vybavení. Prodejna disponuje profesionálně vybaveným servisem, půjčovnou horských a městských kol a elektrokol a zimní půjčovnou běžek.  Na prodejně vás obslouží tým specializovaných prodejců, poradí vám s výběrem kol a sportovního vybavení, zatímco vy si můžete vychutnávat prémiovou kávu od našeho zkušeného baristy.

flipbox_kolovna_zoona

2023 - Areál Kolovna ZOOna

Areál s rozsáhlými venkovními prostory a specializovanou cyklistickou prodejnou nyní nabízí místo k odpočinku a zábavě v industriální prostředí nejen nadšeným cyklistům, ale hlavně rodinám s dětmi a místním obyvatelům Troji.

Více než jen multifunkční areál

Netradiční vnitřní prostory v kombinaci s rozsáhlým venkovním areálem industriálního charakteru, kde na vás dýchne původní atmosféra z dob Trojského pivovaru.

Komunitní prostor

Areál měl odjakživa komunitní charakter a sloužil jako místo k setkávání obyvatel Troji. Naší ambicí je vdechnout areálu nový život a pokračovat v historické tradici budování komunitního života v srdci Troji.

Lokální občerstvení

Do areálu taktéž můžete přijít posedět na čepované pivo z Únětického pivovaru, dopřát si skvělé občerstvení nebo si vychutnat prémiovou kávu od našeho baristy z Kolovna prodejny.

Cyklistická prodejna

Součástí areálu je specializovaná cyklistická prodejna Kolovna, půjčovna kol a lyžařského vybavení. K prodejně patří i parkovací a dobíjecí stanice pro elektrokola a parkoviště pro zákazníky.

Historický prostor

Díky večernímu osvětlení je bývalá budova trojského pivovaru ikonicky osvícená a působí zcela majestátně. Jak s oblibou říkají naši zákazníci, místo má svůj osobitý charakter, během akce zde jednoduše ztratíte pojem o čase a zapomenete, že jste téměř v centru města.

Prostor, který musíte zažít

V našem areálu je pořád rušno, tak se přijďte podívat taky. Možná bude zrovna probíhat zajímavý workshop nebo bude areál plný cyklistů připravených na vyjížďku. Chcete jen tak posedět? Určitě se stavte a dopřejte si čepované pivo nebo domácí limonádu.

Máte zájem uspořádat event v Kolovna ZOOně?

Prozkoumejte Kolovna ZOOnu

Kolovna ZOOna nabízí pro uspořádaní vašich akcí mnohem víc než velký prostor. Genius loci starého Trojského pivovaru, pokojné proudy Vltavy poblíž cyklostezky A2, půjčovna kol nabitá nejlepšími kolami a elektrokolami, zoologická zahrada a další zajímavosti, které najdete v jejím okolí.

Trojský pivovar

Historická budova Trojského pivovaru - kulturní památka, která je součástí areálu Kolovna ZOOna, dodává celému místu kouzelný nádech.

Botanická zahrada

Nabízí tisíce druhů rostlin na více než 20 hektarech, včetně historických skleníků. Je ideálním místem pro milovníky přírody, vzdělávání a zážitky v přírodě.

Půjčovna kol

V areálu je k dispozici cyklistická půjčovna s širokou nabídkou všech typů kol - sportovní kola a elektrokola, gravely, městská elektrokola. 

Zoologická zahrada

Nachází se v bezprostřední blízkosti areálu, nabízí 500 druhů zvířat, prohlídky s průvodcem a spoustu dalších aktivit pro celou rodinu. 

Trojský zámek

Zámek, který je považován za nejkrásnější barokní památku, vás okouzlí jak svým interiérem, tak zároveň rozsáhlou francouzskou zahradou.

Cyklostezka A2

Na kole, bruslích nebo pěšky se zde můžete napojit na nejoblíbenější cyklostezku A2 vedoucí podél Vltavy z Vraného až do Bohnic.